مقاومت لوله کاروگیت

لوله های پلی اتیلن دوجداره یا لوله های کاروگیت، که در ابتدا در قطرهای 4 تا 12 اینچی برای زهکشی زمین ساخته شده بود. اکنون در قطرهای بزرگتر برای سایر مصارف مجراهای مدفون مانند نهرهای زیر زمینی، مجاری هوا و مجراهای خدماتی تولید می شود. اما این مقاله در مقاومت لوله کاروگیت به صورت کامل بحث می کند. ابتدا نیاز است کمی به گذاشته بازگردیم. با توجه به اهمیت موضوع، آزمایش هایی که بر روی لوله‌هایی با قطر داخلی 15، 18 و 24 اینچ انجام گرفت. این آزمایش ها برای بررسی عملکرد ساختاری و محدودیت‌های عملکردی این لوله‌های با قطر بزرگ‌تر در هنگام قرار گرفتن در معرض فشار خارجی خاک انجام شد. پس‌ از کردن خاک بومی معمولی بر روی لوله ها، که با روش‌های معمولی متراکم شده‌اند تا تراکم استاندارد بیش از ۸۰ درصد، کمتر از ۱ فوت از پوشش خاک (که حداقل پوشش نامیده می‌شود) محافظت کافی در برابر بارهای H-20 و تا 54 kip محور از محافظت کافی برخوردار است. برای خواندن مقاله تا انتها با ما باشید.

پوشاندن لوله کاروگیت

تحقیقات در مورد مقاومت لوله کاروگیت

لوله پلاستیکی راه راه یا کاروگیت یکی از مواد پیشرو لوله است که برای زهکشی زمین در ایالات متحده استفاده می شود. در اواخر دهه 1960، با قطرهای داخلی کوچک (ID) (3 و 4 اینچ)، که عمدتاً برای زهکشی زمین های کشاورزی استفاده می شد، معرفی شد. در طول دهه 1970 استفاده از لوله های پلاستیکی کاروگیت به شدت افزایش یافت. اندازه‌های قطر لوله تا 15 اینچ توسعه داده شد. کاربردها در زهکشی بزرگراه‌ها و کاربردهای مختلف ساختمانی مسکونی و تجاری، از جمله زهکشی فونداسیون، دفع فاضلاب خانگی و هوادهی غلات گسترش یافت. با معرفی لوله های 18 و 24 اینچی در سال 1981، استفاده از لوله های پلاستیکی موجدار(کاروگیت) مجدداً به طیف وسیع تری از کاربردها، از جمله استخراج معادن، آبچکان برای جاده ها و راهروها، و انواع دیگر کاربردهای ورودی و عبور از خندق گسترش یافت. البته استفاده از این لوله ها در اعماق مختلف زمین و بررسی نیرو وفشار وارده بر روی لوله، باعث شد مقاومت لوله کاروگیت بیش از پیش بررسی گردد.

سوالات تحقیق

در سال 1979، آزمایش‌های بارگذاری میدانی در همیلتون، اوهایو، برای ارزیابی عملکرد ساختاری لوله‌های پلی اتیلن موجدار 12 اینچی و بررسی مقاومت لوله کاروگیت برای انواع مختلف تاسیسات کانالی انجام شد. سوالات اضافی زیر مطرح می شود.

آیا محدودیت‌های ساختاری مربوط به این لوله‌های با قطر بزرگ‌تر زمانی که تحت فشارهای خارجی سنگین خاک قرار می‌گیرند وجود دارد؟ لوله زیر زهکشی اغلب با سنگریزه یا مواد مشابه پر می شود که فیلتری را برای جریان آب زیرزمینی فراهم می کند. اما پشتیبانی شعاعی برای لوله نیز فراهم می کند. اگر لوله برای مقاصدی غیر از زیر زهکشی (به عنوان مثال،مجرای آب زیر جاده) استفاده می شود، یک ماده پرکننده انتخابی به عنوان فیلتر مورد نیاز نیست. اما آیا به عنوان پشتیبان برای لوله مورد نیاز است؟ بیشتر لوله های زهکشی در گودال ها و در اعماق کم نصب می شوند که می توان آن ها را با یک بیل بکهو یا ترانچر چرخی حفر کرد یا با گاوآهن زهکشی شخم زد. بحرانی ترین نقطه بارگذاری لوله، بارهای چرخ سطحی است که معمولاً سنگین تر از بارهای کامیون H-20 نیستند. آیا لوله پلی اتیلن مدفون با حداقل پوشش می تواند در برابر بارهای چرخ فوق سنگین تجهیزات ساختمانی، کامیون های خارج از بزرگراه و غیره مقاومت کند؟ آیا لوله پلی اتیلن موجدار را می توان در زیر خاکریزهای بسیار مرتفع یا در ترانشه های بسیار عمیق دفن کرد؟ در مورد سفتی لوله چطور؟

این مقاله ادامه دارد

 

 

اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *