مستربچ آنتی یو وی ( Anti UV) | پایپ صنعت خاورمیانه

مستربچ-آنتی-یو-وی

مستربچ آنتی یو وی

مستربچ آنتی یو وی یکی از افزودنی های ضروری در ساخت مواد و محصولات پلیمری است، با افرودن مستر بچ به مواد و محصولات پلیمری آنها را در برابر نور خورشید و تابش اضعه یو وی کاملا ایمن می نماییم.

یکی از چالش هایی که در مورد مواد پلیمیری وجود دارد، عدم مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی مختلف و بخصوص در برابر تابش مستقیم نور خورشید می باشد و دچار آسیب دیدگی و یا تغییرات ظاهری می شوند. مواد پلیمری معمولا در برخورد  و مواجه طولانی مدت با نور خورشید و نور فرابنفش (UV) دچار آسیب دیدگی هایی مانند کاهش استحکام و مقاومت در برابر ضربات متعدد، افزایش شکنندگی، امکان ایجاد ترک، کاهش استحکام کششی و … می شوند.

با توجه به توضیحاتی که ذکر شد کاملا قابل درک است که این مسئله از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و عدم توجه به آن موجب وارد شدن خسارات بسیار زیان باری می شود و استفاده از مواد پلیمری مقاوم در برابر نور خورشید، اشعه یو وی، رطوبت و اثرات جوی مختلف بسیار ضروری است.

عملیات حفاظت از مواد پلیمری در برابر اشعه یو وی ، با اضافه نمودن جاذب تور به مواد پلیمری انجام می شود. موادی که به پلیمر اضافه می شوند، آنتی یو وی نام دارند و از پر کاربرد ترین افزودنی هایی هستند که به مواد پلیمری اضافه می شوند و موجب افزایش طول عمر مفید آنها می شوند. از مزایای استفاده از آنتی یو وی ها جلوگیری از تغییر رنگ، پوسیدگی، زرد شدن آنها در برابر نور خورشید و همچنین افزایش مقاومت و پایداری آنها است.

 مزایای مستربچ‌ آنتی یو وی 

  • ایجاد پایداری در برابر اشعه یو وی
  • جلوگیری از تخریب پلیمر
  • افزایش و حفظ خواص مکانیی
  • محافظت از شکل ظاهری و درخشندگی
  • افزایش طول عمر
مستربچ-آنتی-یو-وی
پلی اتیلن مورد استفاده در کارخانه پایپ صنعت خاورمیانه در تولید لایه های خارجی و داخلی لوله از پلی اتیلن PE100 با  شاخص جریان MFI یکسان و در محدوده رواداری استاندارد برای تولید لوله می باشد. مواد اولیه مورد استفاده با  توجه به دستور العمل استاندارد ISIRI7174 انجام می پذیرد. تمامی قواعد و اصول تولید یک لوله کاروگیت  بادوام و طول عمر زیاد رعایت می شوند.

 لوله های پلی اتیلن در مقابل اشعه ماوراء بنفش ساطع شده، مقاومت کافی نخواهند داشت و این اشعه ها باعث تخریب لوله ها می گردد. همان طور که در بخش معرفی مواد اولیه لوله های کاروگیت بیان شد، برای افزایش  مقاومت لوله ها در برابر اشعه ماورا بنفش از مستربچ استفاده می شود.

مستربچ در گریدهای مختلفی برای  کاربردهای متنوع تولید می گردند. برای افزایش مقاومت لوله های کاروگیت در برابر اشعه ماوراء بنفش از مستربچ  2062.PE.UV استفاده می شود.

این نوع مستربچ حاوی ترکیبات مختلفی از پایدار کننده ها در برابر اشعه ماوراء  بنفش هستند و با افزودن 4 تا 5 درصد از این نوع مستربچ به پلی اتیلن خام می توان به غلظت نهایی 5.0 درصد  آنتی یو وی در آن دست یافت.

انواع مستربچ آنتی یو وی

  • مستربچ سفید :  از تیتانیوم روتیل، رزین پلی اتیلن ساخته می شود. کیفیت بسیار بالایی دارد و موجب می شود که سطح پلیمر سفید و مات شود.
  • مستربچ مشکی: از کربن سیاه با غلظت بالا ساخته می شود.
  • مستربچ رنگی: دارای کیفیت بسیار بالایی است و به صورت سفارشی برای صنایع مختلف ساخته می شود.
  • مستربچ جامد: این نوع مستربچ حاوی حلال نمی باشد و در صورتی که تبخیر نشود، دارای عمر بسیار بالایی است.
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *